Přihlásit
Rekreační dům na vinici v Chianti
Blogový příspěvek z 06.06.2019

Chianti: Rekreační dům na vinici

V srdci Toskánska, mezi Florencií a Sienou, leží Chianti. Jemně zaoblené pahorky, zelené lesy, středověká místa a idylické vinice jsou charakteristickými znaky této, daleko od turistických míst vzdálené oblasti. A mimo jiné propůjčila své jméno známému italskému vínu.

Již Etruskové a staří Římané zde pěstovali víno. Vedle dlouhotrvající tradice jako vinařská oblast se Chianti může chlubit i svojí kulturou. Početné hrady, paláce, kostely a kláštery dodnes svědčí o dlouhých a zajímavých dějinách tohoto regionu, který byl především ve středověku a raném novověku příčinou svárů mezi věčnými soupeřkami Florencií a Sienou.

V oblasti Chianti Classico

Mnoho červených vín vylisovaných z odrůdy Sangiovese se v dnešní době může nazývat "Chianti". Pěstitelská oblast jednoho z nejznámějších italských vín zabírá zhruba třetinu celého Toskánska a rozléhá se od Pisy až po jezero Bolsena. Ale "pravé" Chianti seženete pouze v "pravé" Chianti, tedy v pahorkovité krajině jižně od Florencie, obklopené údolími Val di Pesa a Val d´Elsa na západě a Val d´Arno na východě. Pouze vína z této oblasti se mohou chlubit vytouženým označením původu DOC Chianti Classico a zdobit typickým znakem známého černého kohouta „Gallo Nero“ na etiketě láhve.

A jen tak mimochodem - láhve: Chianti je skladováno v tradičních, vyboulených lahvích, zvaných "fiasco", obalených slámou.
Tento slaměný obal pochází ze středověku, kdy se vyráběly pouze láhve z tenkého skla, které byly takto chráněny před poškozením během převozu. Mezitím se ale i v Chianti prosadily běžné láhve na víno, a vy se můžete rozhodnout, zda koupíte Chianti jako suvenýr v typické "fiasco" a nebo v praktičtějším Bordeaux provedení.

Pozdní léto a podzim jsou v Chianti obdobím sklizně vinné révy. Na mnoha místech se konají vinobraní, během kterých máte možnost poznat a ochutnat aktuální ročník vína. Staňte se součástí těchto slavností a prožijte na vlastní kůži tuto nefalšovanou italskou atmosféru.

 

Výlety po Via Chiantigiana

Nejlepší příležitost k poznávání této oblasti během Vaší dovolené máte na vinné cestě Via Chiantigiana (SS 222), která vede od Florencie na severu do Sieny na jihu. Zde je možné objevit městečka ležící na vinicích, hrady trůnící na malých kopcích a nádherné olivové a cyprišové háje. A samozřejmě lákají i malé a velké vinice k pořádání výletů. Často je možné zúčastnit se prohlídek nebo přímého prodeje ("vendita diretta") s možností ochutnávek vína.
Přímo v místě dění budete, když rezervujete rekreační dům na vinici (viz odstavec v dolní části).

Dalšími cíli, které se vyplatí navštívit podél Via Chiantigiana jsou místa Greve a Radda. V Greve se v polovině září koná na náměstí Piazza Matteoti největší vinobraní v celé oblasti.
Ale i mimo sklizňového období stojí za to  navštívit toto středověké místo s jeho klenbami, propletenými uličkami a malými obchůdky. Mimo jiné byste se také odsud měli vydat po strmé a úzké cestě směrem k vesnici Montefioralle. Zde se bývalý hrad z 11. století malebně vypíná  na jednom z vrcholků a nabízí úžasný výhled na krajinu oblasti Chianti.

Okolo místa Radda se nacházejí nejznámější a nejkvalitnější pěstitelské oblasti Chianti. Mnohé místní statky se mohou chlubit zhruba 1.000 let starou minulostí a jsou pravým symbolem kulturních hodnot, které má pěstování vinné révy v Chianti. Na svazích údolí okolo místa Radda rostou obzvlášť výborná vína, která můžete ochutnat a zakoupit přímo u jejich výrobců nebo si v jedné z vinoték nedaleko náměstí vybrat z většího výběru.

 

Dovolená v rekreačním domě na vinici

Obzvlášť autentickou dovolenou prožijete v Chianti na vinici. Pozorujte, jak se víno vyrábí a nebo nakupte vhodné suvenýry v obchůdku nacházejícím se přímo na statku. Mnoho pronajímatelů nabízí v rámci pobytu i ochutnávky vín a poskytuje další zajímavé informace o jeho výrobě. Přes 70 rekreačních domů a bytů nabízených u atraveo v oblasti Chianti se nachází na vinici nebo v její bezprostřední blízkosti.

V naší nabídce najdete i jiné statky, takzvané "rustico", na kterých se nepěstuje víno, nýbrž olivy a zelenina. Naše rozsáhlé nabídky zahrnují jak malé rekreační byty v bývalých venkovských domech, kde se dobře cítí páry a malé rodiny, tak kompletní usedlosti, které nabízejí dostatek místa pro větší skupiny nebo společně cestující rodiny. Většina domů typu "rustico" je velmi dobře zařízena a má často k dispozici vlastní bazén.