Přihlásit

Tiráž

Wolters Reisen GmbH
Bremer Straße 61, 28816 Stuhr, Německo

Jednatel společnosti: Tom Müller, Torge Petersen
Obchodní rejstřík: Rejstříkový soud Walsrode HRB 110468
Daňové identifikační číslo: DE116637206

Wolters is licensee of the trademark TUI.

Kontakt

If you have any questions, our customer service will be happy to help:

customerservice@atraveo.com

Phone: + 49 211 668878130

Note: We are currently only reachable by phone to a limited extent. You can reach us Monday to Friday from 10:00 to 12:00 (CET) and from 14:00 to 16:00 (CET).

Before you send us an email or telephone with a question, please note the following:

  • New bookings are possible without any problems. Simply book your desired holiday accommodation on our website and inform yourself in advance for any questions about your travel destination. Link tip: On the website https://reopen.europa.eu/en the European Union provides information on the travel regulations of the individual Member States on an ongoing basis.
  • If you want to redeem a voucher, simply book the desired holiday accommodation on our website and enter the voucher code in the comment field when booking. The reimbursement will then be charged by us or – if the payment of the new booking is made directly to the provider – refunded by us. Important: Only TUI Villas or atraveo vouchers issued by Wolters Reisen GmbH can be redeemed - no vouchers from other TUI companies and no vouchers from TUI Ferienhaus or TUI Rundreise.
  • Current travel warnings, which apply to certain countries and regions, do not constitute a reason for a free cancellation. A travel warning is not a travel ban and, unlike a package tour, booking a holiday home is an individual tourist service.
  • The same applies to possible restrictive travel regulations, such as a central registration, submission of a negative Covid-19 test upon entry or return or a possible quarantine regulation. If you do not want to or cannot start your trip, you only have the option of canceling your booking for a fee in accordance with the terms and conditions of the respective provider. Here you will find more information.

Chcete pronajmout rekreační domy a byty a nebo máte dotaz ke zprostředkovacímu modelu? Kontaktujte naši službu pronajímatelům:

ke kontu pronajímatele s přihlašovacím formulářem a položkou login

sluzbapronajimatelum@atraveo.cz

Telefon 0049.211.668878107  |  po. - pá. 9:00 do 18:00 hod

Agentury zprostředkovávající rekreační objekty zastihnou oddělení výzkumu a vývoje na obchodnipartner@atraveo.cz.

  

Provozujete cestovní portál nebo podobnou internetovou stránku se zákazníky zajímající se o cesty a zájezdy? Potom je atraveo Váš partner k optimálnímu využití podnikání na Vaší webové stránce.

ke kontu partnera s přihlašovacím formulářem a položkou login

partner@atraveo.cz

Telefon 0049.211.668878108  |  po. - pá. 9:00 do 17:00 hod
 

 

 

Žádosti týkající se tisku zpracovává náš marketingový kolektiv:

tiskovecentrum@atraveo.cz

Dosáhněte svých pracovních cílů u Wolters Reisen GmbH.

Platforma pro řešení sporů spotřebitelů online / Platforma OS

Evropská komise zřídila pod následujícím odkazem http://ec.europa.eu/consumers/odr/ platformu pro online řešení právních sporů spotřebitelů, jejichž bydliště se nachází v Evropské unii (platforma OS). Firma Wolters Reisen GmbH se momentálně neúčastní tohoto - pro ni dobrovolného - způsobu pro alternativní řešení sporů. Z tohoto důvodu naši zákazníci nemají možnost služeb dané platformy OS využívat.